Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Tarnówce

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
185 z 2.04.1959[1]
kościół parafialny
Państwo

 Polska

Województwo

 wielkopolskie

Miejscowość

Tarnówka

Adres

ul. Zwycięstwa

Wyznanie

katolickie

Kościół

rzymskokatolicki

parafia

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Wezwanie

Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny

Wspomnienie liturgiczne

31 maja

Położenie na mapie gminy Tarnówka
Mapa konturowa gminy Tarnówka, w centrum znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie województwa wielkopolskiego
Mapa konturowa województwa wielkopolskiego, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Położenie na mapie powiatu złotowskiego
Mapa konturowa powiatu złotowskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny”
Ziemia53°20′26,2″N 16°51′11,1″E/53,340611 16,853083

Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Pannyrzymskokatolicki kościół parafialny należący do parafii pod tym samym wezwaniem (dekanat Jastrowie, diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, metropolii szczecińsko-kamieńskiej).

Historia[edit | edit source]

Jest to świątynia wzniesiona w 1773 roku jako zbór ewangelicki. Restaurowana była w latach w 1815, 1867, 1894 i 1914 r. Przejęta została przez kościół katolicki w 1945 roku. W latach 2002–2003 wyremontowano wieżę.

Architektura[edit | edit source]

Budowla jest szachulcowa, składa się z jednej nawy, posiada konstrukcję słupowo–ramową. Świątynia jest orientowana, salowa, jej prezbiterium nie jest wyodrębnione z nawy, zamknięta jest ścianą prostą. Z boku nawy jest umieszczona mała zakrystia. Od frontu znajduje się wieża, w górnej części oszalowana. Zwieńcza ją barokowy blaszany dach hełmowy z latarnią. Budowlę nakrywa dach jednokalenicowy, pokryty dachówką z naczółkiem w części tylnej.

Wnętrze nakryte jest stropem o przekroju trapezu. Wzdłuż ścian są umieszczone empory, podparte słupami. Prospekt organowy reprezentuje styl neogotycki. Polichromia jest ozdobiona wizerunkami Oka Opatrzności, Baranka Wielkanocnego i Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny.

Wyposażenie[edit | edit source]

Ołtarz główny w stylu barokowym pochodzi z 1775 roku. Kropielnica jest przykładem stylu neogotyckiego. Zachowały się oryginalne okucia na drzwiach wejściowych[2].

Przypisy[edit | edit source]

  1. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo wielkopolskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023 [dostęp 2020-10-01].
  2. Tarnówka [online], Kościoły drewniane w Polsce [dostęp 2020-10-01].